Ölmez İnşaat İletişim
Devam Eden Projelerden Bazıları Tamamlanan Projelerimizden Bazıları Kalite Politikamız
HİZMETLERİMİZ
Mühendislik & Müşavirlik
Endüstri Tesisleri
Toplu Konut
Prefabrik Yapı Sistemleri
> Kompozit Yapı Sistemleri
 
 
K
KOMPOZİT YAPI SİSTEMLERİ

TASARIM VE PROJELENDİRME : COMPART ® Kompozit Yapı Sistemleri ile yapılacak binaların tasarımı ve projelendirilmesinde bütün dünyaca kabul görmüş hesap yöntemleri kullanılmaktadır. Bu projeler ECCS (European Convention for Constructional Steelwork) gibi kuruluşlar tarafından önerilen ve dünyada otorite olarak kabul edilen AISC (American Instutite Of Steel Construction) gibi teknik okullar tarafından  geliştirilen hesap yöntemleri ile yapılmaktadır. Ayrıca bu hesaplar EUROCODE, DIN ve Türkiye’de kullanılan TS 648, TS 4561 ve bu standartların atıfta bulunduğu diğer standartlar ile Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelikte belirtilen kriterlere uygun olarak hazırlanmaktadır.

SİSTEMDE KULLANILAN MALZEMELER : Sistemi oluşturan yapısal çelik elemanlar standart NPI, IPE, HEA, HEB veya benzeri depo malzemelerin yanında, projeye özgü özel kesitler ST37 veya ST52 mukavemet sınıflarında A1 kalite saclardan yapılmaktadır.
 

TEMELLER : COMPART ® Kompozit Yapı Sisteminde, temeller betonarme olarak tasarlanmaktadır. Çelik kolonlar temel içine yerleştirilen ankraj bulonlarına bağlanmaktadır. Temel projelendirilmesi aynı betonarme binalarda olduğu gibi bina yükleri ile zemin koşulları gözetilerek tasarlanıp hesaplanarak yapılmaktadır.

 

BODRUM KAT : COMPART ® Kompozit Yapı Sistemleri’nde kompozit kolonlar kullanılarak çelik yapı uygulaması bodrum kattan başlatılabilmektedir. Kompozit kolonlar, betonarme perde ile uyum sağladığından, bodrum katlı çelik yapıların tasarımında temel üstünden itibaren çelik yapı elemanları kullanılabilmektedir.

DÖŞEMELER : COMPART ® Kompozit Yapı Sistemleri’nde kendi geliştirdiğimiz “Asmolen Bloklu Kompozit Döşeme Sistemi” kullanıldığı için, döşeme kalıbı yapmaya gerek kalmamaktadır. Son derece güvenli olan bu sistemle azami malzeme ve işçilik tasarrufu sağlanabilmektedir.
 

DUVARLAR : COMPART ® Kompozit Yapı Sisteminde duvarlar aynı betonarme binalarda olduğu gibi, bilinen duvar malzemeleri; (tuğla, bims, blok, gazbeton) gibi malzemelerle ısı yalıtım detaylarına uygun olarak teşkil edilebilir. Taşıyıcı sistem elemanları ile duvar blokları arasında herhangi bir uyumsuzluk oluşmamaktadır. COMPART ® Kompozit Yapı Sistemlerinde, ısı yalıtımı olması gereken en basit, en kolay ve en ucuz, fakat en ideal şekilde çözülmüştür. Duvar
yapımında kullanılan malzemelerin niteliğine göre ısı yalıtım detayları uygulanmaktadır.


MALİYET : COMPART ® Kompozit Yapı Sistemleri, sektörde rekabet avantajı sağlayabilmek ve geniş halk kitlelerine hitap edebilmek için her koşulda betonarme bina maliyetlerini geçmemeyi hedeflemektedir.


MONTAJ : Birleşim elemanları olarak DIN 6914 10.9 kalite çelik konstrüksiyon bulonları kullanılmaktadır. Bulonlar projede belirlenen sıkma momentlerinde tork anahtarları ile sıkılırlar.